هنوز چند بایت مونده که پیدا کنم...

دات نت کور 5 منتشر شد

.NET Core 5.0 is Released

خب خیلی خوشحالم که میخوام .NET 5.0 رو بهتون معرفی کنم. .NET 5.0 یه نسخه ی مهمه که شامل C# 9 و F# 5 با مجموعه ای از ویژگی های جدید و پیشرفت های جذابه.

این نسخه همین الآن هم توسط تیم های مایکروسافت و بقیه ی شرکت ها، در نسخه های نهایی محصولات (محیط پروداکشن) و برای تست راندمان (پرفورمنس) داره استفاده میشه. این تیم ها نتایج خوبی رو نشون دادن که در واقع نشون دهنده ی دست آوردهایی در زمینه پرفورمنس هست و همچنین شانس کاهش هزینه ی میزبانی برنامه های تحت وب اوناست.

از زمان انتشار نسخه 1 پیش نمایش دات نت 5، تیم دات نت داره از .NET 5.0 برای وب سایت خود دات نت استفاده می کنه.

طبق چیزایی که دیدیم و شنیدیم تا الآن، .NET 5.0 ارزش خیلی زیادی  رو به همراه میاره بدون دردسر و تلاش زیاد برای به روزرسانی و ارتقا؛ همچنین .NET 5.0 میتونه یه گزینه ی عالی برای برنامه های بعدی شما باشه و از طرفی یه به روز رسانی آسون برای نسخه های قبلی .NET Core هست.

در ضمن ASP.NET Core، EF Core، C# 9 و F# 5 هم همزمان منتشر شدن.

شما میتونید .NET 5.0 رو برای ویندوز، مک و لینوکس، x86، x64، Arm32 و Arm64 دانلود کنید.

برای کاربرای ویژوال استودیو، برای اینکه بتونید از .NET 5.0 استفاده کنید نیاز دارین به Visual Studio 16.8 و بالاتر(برای ویندوز) و آخرین نسخه ی ویژوال استودیو برای مک.C# Extension های Visual Studio Code ، .NET 5.0 و C# 9 رو پشتیبانی می کنن.

NET 5.0 اولین نسخه ی منتشر شده از سیر یکپارچه سازی .NET هست. NET 5.0ساخته شده تا گروه های خیلی بیشتری از توسعه دهنده ها/برنامه نویسان بتونن کد و برنامه های .NET Framework خودشون رو به NET 5.0 منتقل کنن. همچنین خیلی از کارای اولیه رو در نسخه ی 5.0 انجام شده تا وقتی که نسخه ی 6.0 منتشر شد، توسعه دهنده های Xamarin بتونن از بستر/پلتفرم یکپارچه ی NET. استفاده کنن. در ادامه موارد بیشتری از یکپارچگی .NET رو بهتون میگم...

این نسخه، درواقع پنجمین نسخه ی اصلی NET. (یعنی NET 5.0) به عنوان یک پروژه ی منبع باز هست. همین الآنم مجموعه ای از اشخاص و کمپانی های کوچیک و بزرگ (از جمله شرکت های حامی مالی بنیادNET.) به عنوان یه انجمن بزرگ، دارن رو جنبه های مختلف NET. در GitHub کار می کنن. پیشرفت هایی که در دات نت 5.0 به دست اومده، نتیجه ی زحمات جمع زیادی از افراد، تلاششون، ایده های هوشمندانه و توجه و عشقشون به پلتفرم بوده و جدا از این ها، نظارت مایکروسافت رو این پروژه هم نقش خیلی مهمی داشته.

NET 5.0 در بهار 2019 معرفی شد اما همون موقع هم تاریخ انتشار پاییز 2020 تعیین شده بود. این پست دات نت (سایت رسمی دات نت) رو یادتونه؟ "دات نت کور 3.0 رو در شهریور جاری و .NET 5.0 رو در آبان 2020 منتشر خواهد شد و بعد از اون قصد داریم نسخه های اصلی .NET رو هرسال به صورت منظم (در آبان هرسال) انتشار بدیم." حالا نکته اینجاست که شما ممکن بود فکر کنید که اون آبان 2020 که گفتن، مثل چک بی محل باشه که نقد نمیشه – اونم با این همه چالش که امسال داشتیم – اما خداروشکر NET 5.0 خیلی به موقع منتشر شد.

مرسی از تیم و انجمن دات نت. واقعا که کار راحتی نبوده. پس با این اوصاف، باید منتظر6.0  .NET در آبان 2021 باشیم.

خب ممنون که تا اینجا با من همراه بودین. در ادامه قراره یه سری جزئیات بیشتر در مورد پیشرفت های  NET 5.0 بخونیم و برخی از پیشرفت هاش رو مرور کنیم.

ویراست فنی: محمد ملک مکان

نویسنده : شمیم گلچین نژاد
ﺳﻪشنبه 4 آذر 1399
+ 30 -

خوشحال میشیم نظرتُ بدونیم